Home > Artykuły > Sposoby wyszukiwania informacji w Usenecie

Sposoby wyszukiwania informacji w Usenecie

września 17th, 2009

Usenet im starszy tym lepszy. Dlaczego Usenet przeżywa swoja druga młodość? Otóż udaje mu się skutecznie rozwijać i rosnąć w silę kiedy pod ostrzałem znajdują się i P2P i Torrenty. Dlaczego? Usenet ma wyższy próg wejścia i wymaga pewnej wiedzy od użytkowników, nie jest tak user friendly. Sama nazwa nie wskazuje na przyjazność dla użytkownika ale sugeruje wielkie ilości danych i aktywność użytkowników. Usenet ucieka przed cenzurą i zapewnia bezpieczeństwo dzięki protokołowi SSL, nawet gdy nasz provider internetowy nakłada limity.

Sposoby wyszukiwania informacji w Usenecie:

1. Pobranie nagłówków wiadomości na czytnik grup dyskusyjnych (nie jest to uwzględniane w transferze u providera Usenetu) i pobieranie interesujących nas postów i danych binarnych.
Kiedy wchodzi się do Usenetu to wchodzimy do świata poukładanych hierarchicznie grup dyskusyjnych. Każda grupa może mieć tysiące wiadomości. Wiadomości pogrupowane są w wątki. Każda z wiadomości jest widoczna w wątku, który zawiera załączniki do wiadomości. Wątek może zawierać binaria np. cały film albo grę na Xboxa. Problemem jest, że każdego dnia wysyłane są tysiące takich filmów, gier etc. i aby je odnaleźć należy ściągnąć i przejrzeć najpierw nagłówki wielu wiadomości. To zabiera czas i potrafi skutecznie uszczuplić zasoby naszego komputera.

2. Wykorzystanie zewnętrznych stron indeksujących zwanych przez niektórych potocznie wyszukiwarkami Usenetowymi.
Alternatywa jest ściąganie tego, co potrzebujemy w jak najprostszy sposób. Rozwiązaniem są pliki NZB (newzbin file). Newzbin.com stworzył format pliku NZB, który zawiera identyfikatory wiadomości i nazwę grupy. To oznacza, że można przeszukiwać Usenet od drugiej strony i nie ma potrzeby ściągania i przeglądania tysięcy nagłówków wiadomości. Tą funkcjonalność wykorzystują strony indeksujące pliki NZB. Kiedy już znajdziemy plik NZB na przykład film albo płytę to importujemy plik lub pliki NZB do czytnika grup dyskusyjnych a następnie ściągamy z serwera, do którego jesteśmy podłączeni. Strona indeksująca jest tutaj pomocnym narzędziem. Wiele stron umożliwia ustawienie czasu retencji danych. Pamiętajmy, że musimy mieć połączenie czytnika z serwerem dostawcy Usenetu lub z darmowym serwerem i czytnik obsługujący pliki NZB.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Artykuły , , , ,

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

Giganews oferuje już ponad 400 dni retencji danych binarnych

Giganews jest znanym na świecie dostawcą grup dyskusyjnych i zwiększył retencję do nadzwyczajnych poziomów. Firma obecnie oferuje klientom ponad 400...

Close