Home > Artykuły > Pobieranie z Usenetu, prawa autorskie i prywatność

Pobieranie z Usenetu, prawa autorskie i prywatność

serwery-i-klienci-usenetPrzemysł muzyczny i filmowy, a także wydawcy książek od długiego czasu podejmują walkę z piractwem. Bezceremonialnie walczą z serwisami BitTorrent i hostingami plików. W Polsce takim przykładem jest walka wydawców z serwisem Chomikuj.pl . Jak na tym tle wygląda Usenet?

Mimo, że system grup dyskusyjnych był w przeszłości oskarżany o naruszanie praw autorskich to wydaje się, że w tej chwili jest postrzegany inaczej. Dlaczego?

Przede wszystkim Usenet nie jest tak popularny jak sieć BitTorrent i przekłada się to także na liczbę użytkowników. Dodatkowo, aby korzystać z systemu grup dyskusyjnych i grup binarnych należy zapoznać się z odmiennością działania systemu. Jako barierę wejścia należy także wspomnieć o tym, że w większości korzysta się z płatnych kont. Oczywiście są darmowe serwery Usenet oraz oferty darmowego okresu testowego z dużym limitem danych, które pozwalają na przetestowanie usługi jednak płatne konto oferuje wygodę i nieosiągalną gdzie indziej prędkość pobierania.

Usenet jest traktowany jako społeczny system sieciowy z ogromna historią. System pamięta w końcu czasy roku 1979/1980. Wtedy grupy dyskusyjne ze względu na swoją rozbudowaną strukturę stanowiły platformę do wymiany informacji. Z czasem wskutek rozwoju internetu część użytkowników potworzyła swoje fora internetowe.

Usenet doskonale adaptuje się do zmieniających się czasów. Grupy dyskusyjne zostały zaadaptowane do udostępniania plików. Powstały grupy binarne. Niektóre z nich zawierają naprawdę ogromne ilości plików, które mogą być pobierane z dużą szybkością dzięki zaletom architektury klient – serwer. Przykładowo grupa binarna alt.binaries.boneless ma rozmiar ponad 1500 TB!

Usenet oferuje szyfrowanie SSL praktycznie do wszystkich kont. Także nawet bez VPN-a większość użytkowników jeśli tylko chce ma bezpieczny dostęp do systemu grup dyskusyjnych podczas gdy użytkownicy stron torrentowych powinni chronić swoją prywatność używając VPN.

Tak więc mimo ciągłego ograniczania wolności w Internecie grupy dyskusyjne są postrzegane inaczej. To dzięki historii Usenetu, jego użytkownikom i odmiennemu charakterowi usługi, której podstawą nie jest tylko i wyłącznie udostępnianie plików.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Artykuły , , , ,

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

Aplikacja Box.com będzie preinstalowana na smartfonach i tabletach z chipsetem Snapdragon

Od czasu kiedy niektórzy z operatorów Usenetu zaczęli wprowadzać do swojej oferty dyski online zacząłem baczniej przyglądać się rozwiązaniom w...

Close