Home > How to, Programy > Obsługa Usenetu pod Linuxem

Obsługa Usenetu pod Linuxem

W przypadku Linuxa możemy używać klientów pocztowych, można tez używać programów klienckich predefiniowanych do tego np. KNode / Kontact, Pan i innych. Czytanie poczty elektronicznej i czytanie grup dyskusyjnych są podobnymi zadaniami. Z tego powodu najprostszym sposobem jest skorzystanie z klienta poczty, który obsługuje grupy dyskusyjne. Możemy skorzystać z wielu klientów poczty w tym z tych najbardziej znanych: Mozilla Thunderbird, Evolution, Sylpheed, mutt i pine. Konfiguracja to zwykle tylko kwestia określenia serwera grup dyskusyjnych i podania informacji o logowaniu jeśli wymagane jest uwierzytelnienie. Jeśli chodzi o dostęp do danych binarnych za pośrednictwem grup dyskusyjnych w tym zdjęć, plików multimedialnych, programów to już inna sprawa i wymaga odpowiedniego oprogramowania. Format kodowania yEnc jest szeroko rozpowszechniony w grupach dyskusyjnych, a programy do obsługi poczty bardzo często nie wspierają tego formatu. Jeśli klient poczty nie wspiera Usenetu albo jeśli chcemy czegoś bardziej dostosowanego do atmosfery grup dyskusyjnych z ich zawartością binarną to najlepszym rozwiązaniem są czytniki grup dyskusyjnych. Istnieją oddzielne programy dla środowiska KDE (KNode) i GNOME(Pan).

KNode ma podobne funkcje co KMail. Konfigurowanie klienta nie jest trudne. Ogólnie wszystko, czego potrzebujemy to nazwa serwera i ewentualnie nazwa użytkownika i hasło. Domyślnie do łączenia się z serwerami grup dyskusyjnych wykorzystujemy port 119. KNode działa lepiej z plikami tekstowymi niż z plikami binarnymi. Praca z plikami binarnymi nie jest może beznadziejna ale może przyprawić o zawrót głowy. KNode wyświetla obrazy i wspiera yEnc. Pan działa podobnie jak windowsowy klient Usenetu o nazwie Forte Agent, ale jest bardziej zaawansowany. Można czytać kanały z wielu serwerów. Można wyświetlić grupy, nagłówki i wiadomości w różnych formatach. Pan wspiera tryb offline, dzięki czemu jest dobrym rozwiązaniem przy polaczeniu dial-up i ma doskonałe wsparcie dla plików binarnych i formatu yEnc. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie innych czytników jak np. podanego już przeze mnie w zestawieniu SABnzbd. W przypadkach klientów windowsowych i braku źródeł trzeba użyć protezy w postaci Wine.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

How to, Programy , , , ,

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

Dodane czytniki grup dyskusyjnych

Czytniki grup dyskusyjnych ciąg dalszy…. Chciałbym uaktualnić spis polecanych czytników grup dyskusyjnych o dwie nowe pozycje: •News Rover •SABnzbd Pierwszy...

Close