Którą ofertę na dostęp do sieci Usenet wybrać?
Przede wszystkim należy wybierać firmy znane, które traktują klientów bardzo poważnie. Takie firmy nie stosują ukrytych zapisów w regulaminach. Nie chcemy korzystać z dostępu do sieci Usenet to rezygnujemy i nie ma problemu. Czyli pewność.
Na drugim miejscu postawiłbym parametry techniczne. Jeśli szukamy materiałów popularnych dawno temu to zwiększamy szanse powodzenia jeśli firma ma dużą retencje danych na swoich serwerach. Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie to wybieramy ofertę z szyfrowaniem SSL.
Na trzecim miejscu postawiłbym cenę. Jeśli mogę coś uzyskać za niższa cenę to po co przepłacać?
Oferty na dostęp do sieci Usenet są coraz bardziej zbliżone do siebie. Jednym z kryteriów i często pierwszym staje się cena kiedy weźmiemy pod uwagę trzy najlepsze w tej chwili oferty. Są to oferty z miesięczną płatnością. Moim zdaniem są to oferty:
Astraweb
Newshosting
Usenetserver
Zapraszam do zapoznania się z ofertami tych firm.
Czy na rynku jest firma która nie wymaga rezygnacji z umowy?
Coś takiego jak rapid czy hotfil kończy sie okres za który płaciliśmy lub wykorzystaliśmy transfer i baybay nikt od nikogo nie wymaga rezygnacji.
Umowa sama rozwiazuje sie automatycznie.
Najpopularniejsze są konta odnawiane co miesiąc tzw. recurring subscription. Co miesiąc firma ściąga z konta kwotę za usługę. Otrzymuje się login i hasło do panelu użytkownika. W panelu znajdują się wszystkie ważne informacje jak np.: dane serwerów i porty, które należy wpisać aby skonfigurować czytnik, ile wykorzystaliśmy danych (tam gdzie mamy konto z limitem danych to ważne), dodatkowe programy do ściągnięcia itp. . Jest też przycisk „Cancel Account” , który powoduje zakończenie subskrypcji. Nic skomplikowanego.
Z kolej w kontach blokowych tzw. „pay by download” płacimy za dane. Najczęściej jest tak, że konto jest aktywne do czasu kiedy skończy się nam limit danych. Np. kupujemy paczkę 180 GB i do czasu kiedy nie wykorzystamy pełnych 180GB konto jest aktywne. Potem wygasa automatycznie. Czasem może się zdarzyć tak, że provider zapisuje, że kupujesz paczkę danych ale masz na jej wykorzystanie np. rok. Należy wybierać konta gdzie nie ma takich ograniczeń.
Takie konta niewygasające do czasu wykorzystania limitu danych oferuje Astraweb. Mamy do wyboru 25GB za 10$ i 180GB za 25$. Konta nie mają żadnych limitów oprócz limitu danych. Nie wygasną dopóki nie wykorzystamy całej paczki danych.
Podobne konta oferuje Newsdemon gdzie np. za 25GB zapłacimy 5$ ale gdy chcemy do konta szyfrowanie SSL to będzie już 7$, za 200GB zapłacimy odpowiednio 22$ i 24$. Także Ngroups.net posiada takie konta. Za 20GB zapłacimy 8$ a za 200GB 22$.
W Ngroups.net istnieją też konta odnawiane ręcznie tzw. „manual renewal accounts”.
Do wyboru, do koloru. Należy pamiętać, że wyjątek stanowią providerzy: UseNeXt i Usenet.nl gdzie istnieje zapis, że jeśli nie zrezygnujemy z usługi przed końcem okresu testowego (Trial) to wykupujemy wybrany w czasie rejestracji plan abonamentowy roczny płatny jednorazowo z góry. Jeśli przed upływem roku nie zrezygnujemy z niego to przechodzi nam w następny roczny i tak dalej. Wszyscy znani mi pozostali providerzy zawsze wychodzą naprzeciw klienta i zawsze jeśli zapomnimy zrezygnować to najwyżej zapłacimy za pierwszy miesiąc. Odnosi się to oczywiście do opisanego na samym początku typu kont. A providera Giganews to trzeba pochwalić za to, że jest takim strażnikiem całego usenetu. Monitoruje sieć grup dyskusyjnych i dystansuje się lub piętnuje pewne zachowania.
troszkę próbowałem bawić się z serwerami darmowymi i coś pościągać za free tak dla zaznajomienia się z tematem.Niestety darmowe rozwiązania są mówiąc delikatnie słabe.Albo nie pełne pliki albo nie można dociągnąć pliku do końca.I tu z pomocą przyszedł mi kumpel mówiąc że ma konto na Astraweb jeszcze jakoś założone w 2005 roku.Więc spróbowaliśmy to odpalić na jakimś czytniku-zostało jeszcze do wykorzystania 2,5 GB a ostatnie logowanie było jakoś z 3 lat temu.A konto działa i szaleje,czyli firma godna polecenia nic nie przepada.Więc do dzieła,trochę zajęło załadowanie nagłówków wiadomości a jest tego oj jest.No to coś ściągniemy pierwszy lepszy plik i max mojego łącza czyli 6mb (jedynie rapid i fileserve w wersji premium miały u mnie takie prędkości)50 połączeń i aby był dysk na tyle pojemny by to ściągnąć co się chce.Jestem pod wrażeniem szybkości ściągania.
Teraz może napiszę jak mój kumpel w czasach gdy internet był dobrodziejstwem a łącze szerkopasmo to był coś a filmy przenosiło się od kumpla do kumpla „na piechotę” radził sobie z ograniczeniami usenetu tzn.żeby za dużo nie płacić.
najpierw ściągał dane z darmowych serwerów a dopiero co nie dało się ściągnąć do końca to odpalał serwery Astraweb i dociągał ale wtedy prędkości były mizerne to nie miało znaczenia z czego się ściąga aby prawie za darmo.
Znalazłem w sieci dwa adresy z providentami usenetu za free.
Czy mógłby Pan panie Rafale przyjrzeć się tym ofertom bliżej i coś o nich napisać?
1.yottanews.com/freeaccount.php
2.xsnews.com/ipv6/ipv6_aanvraag.php
Z tego co pamiętam te darmowe konta mają następujące cechy:
Yotta News:
-konto free to tylko 1GB,
-dozwolone 1 połączenie dla konta free, z większa ilością połączeń nie działa,
-nie ma SSL-a,
-retencja danych binarnych około 90 dni, a danych tekstowych koło 1 roku.
XS News:
-to 5 dniowe konto testowe (TRIAL), które potem przechodzi automatycznie w subskrypcję 30-dniową albo kwartalna albo roczną,
-585 dni retencji danych binarnych,
-4-12 równoległych połączeń w zależności od abonamentu,
-SSL.
Jak widać Yotta niestety nie powala , a XS News również. Szczególnie ceny kont blokowych są wygórowane. W miarę ciekawie w XS News wygląda najtańsze konto START 2,5 Mbit/s. Jeśli ktoś ma słabe łącze z parametrem download <=2,5Mbit/s to wydaje się dobrym rozwiązaniem, bo kosztuje tylko 4,95 Euro za 30 dni. To dobra cena. Cena spada do 3,70 Euro/miesiąc jeśli zapłacimy za rok z góry. Retencja niestety nie jest wysoka bo 585 dni, liczba połączeń równoczesnych też, bo mamy tylko 4. Fajne jest to, że pozwalają na współdzielenie. Można więc bez ryzyka, że zostaniemy zablokowani umówić się, że np. składamy się na konto i opłacamy je wspólnie oraz tak samo razem korzystamy z niego w tym samym czasie w dwóch i więcej lokalizacjach (domach, mieszkaniach).
Konto Basic 5Mbit opłaca się tylko przy płatności za cały rok.
W pozostałych przypadkach przegrywają z uznanymi providerami np. Astraweb albo Newshosting gdzie i cenę i warunki oraz parametry mamy jedne z najlepszych na rynku, a retencja niedługo przekroczy 1000 dni.
Mam nadzieję, że pomogłem
Co do Usenetu teraz i dziś. Niestety jakbym nie patrzył nie można porównywać . Postęp w elektronice i skokowe zwiększanie pojemności dysków spowodowały, że retencja wzrosła znakomicie. Parametry łączy tez poszły w górę. Kiedyś sensowne łącza były właściwie głównie na uczelniach, a Usenet to były głównie tekstowe grupy dyskusyjne. Teraz binaria odgrywają główną rolę. Ceny za usługę spadły a zarobki w Polsce wzrosły. Myślę, że w tej chwili nie jest problemem konto bez limitów za 9.99$-11$/miesiąc jeśli ktoś bardzo intensywnie korzysta z usenetu. Często warto nawet wziąć konto w Giganews i skorzystać z naprawdę najwyższej jakości usług i aplikacji jakie udostępniają. Z nutką nostalgii czyta się takie wpisy jaki zamieściłeś. Cieszę się, że na własnej skórze przekonałeś się o jakości usługi jak i o tym, że w dobrej firmie nic nie ginie, a Astraweb do takich na pewno należy.
przepraszam że meczę ale po pobieraczku to wolę dmuchac na zimne
1.yottanews.com/freeaccount.php wpisanie tutaj swojego emaila nie zobowiazuje do niczego?
2.http://www.xsnews.com/ipv6/ tutaj z tego co rozumiem napisane jest ze promują protokół ipv6 i też podanie adresu email do niczego nie zobowiazuje
dobrze rozumuję?
Nie ma sprawy. Odpowiedzi:
1. Wg mnie nie. Potrzebne jest tylko do kontaktu tj. do informacji o przekroczeniu limitu, wysłania oferty przejścia na płatny pakiet, zmiany hasła itp. Co do Yotta News to chyba dla 1GB i jednego połączenia o wygodnym korzystaniu można pomarzyć. Lepiej wziąć sobie konto testowe Trial 30GB/14dni w Newshosting W zależności od deklaracji czy wybieramy plan XL Powerpack za 19,95$/miesiąc czy Unlimited za 14,95$ albo Lite za 10$ dostaniemy różne zabawki. W pierwszym koncie dostajemy także konto w Easynews – mają naprawdę świetny interfejs webowy – nie potrzebujemy czytnika. Przed końcem Triala możemy zrezygnować – pamiętajmy, żeby nie przekroczyć 30GB. Jedyne co nam grozi to, że jak zapomnimy ściągną nam za jeden następny miesiąc, a my będziemy mieli jeszcze 1 miesiąc korzystania z wygodnego dostępu do usenetu.
2. No zaskoczyłeś mnie, bo nie wiedziałem, że chodzi Ci o serwer testowy działający na protokole IPv6. Wg mnie podobnie jak wyżej do niczego to nie zobowiązuje. Ten serwer nie jest komercyjny i jest „ukryty” przed szeroka rzeszą użytkowników. Do użytkowania jednak potrzebny jest na komputerze soft do tunelowania protokołu. Adres do rejestracji to: xsnews.com/ipv6/ipv6_aanvraag.php .
Podziel się swoimi doświadczeniami. Czekam na opinie i opis walki z darmowymi i płatnymi serwerami
Wysłałem to pytanie również pod innym artykułem, wiec sorki, ale tam ostatnio post był z 2009r. wiec kiepsko widzę odpowiedz Pozwolę wiec sobie spytać również tutaj. Czy da się jakoś założyć konto na którymś z serwisów UseNet bez podawania numeru karty kredytowej, której po prostu nie mam ? Chciałbym tylko sprawdzić tego triala, bo nigdy się UseNetem nie bawiłem.
Z góry dzięki za odpowiedz
Pozdrawiam !
Tak naprawdę pobawić się Usenetem na „pełnej mocy” można kiedy ma się konto płatne.
Aby założyć sobie takie konto potrzebujemy zwykle wskazać sposób płatności. Albo jest to karta kredytowa albo np. PayPal. Poza tym istnieją tez inne sposoby płatności. Te dwa są bardzo powszechne.
Z punktu widzenia polskiego użytkownika pozostaje posiadanie karty kredytowej, wykupienie karty, którą można zasilać i płacić w Internecie (BZWBK, mBank i inne) albo założenie konta PayPal gdzie naszym identyfikatorem jest adres mailowy. PayPal jest o tyle elastyczny, że pozwala płacić w Internecie bez przeszkód, a zasilać konto można za pomocą karty kredytowej lub rachunku bankowego. Podobnie za pomocą karty lub rachunku możemy zweryfikować konto.
Tak naprawdę dane do płatności będą potrzebne po wykorzystaniu okresu testowego. Możesz spróbować rejestracji bez podania sposobu płatności. W każdym razie to adres e-mail jest bardzo ważny, bo na niego otrzymasz dane do swojego panelu administracyjnego.
Co do konta w BZWBK to namiary podał „bastek” w komentarzu do artykułu :o UseNext. Tutaj go przytaczam:
Następnym razem podaj adres e-mail to otrzymasz powiadomienie o odpowiedzi.
Dzięki wielkie za odpowiedź, ale jak to takie zamieszanie jest, to chyba muszę zrezygnować. Z tego co widzę, to wszędzie jest „gwiazdka” przy numerze karty, wiec bez podania nie przejdzie, a mi zależało tylko na tym Trialu, jak mi się spodoba, to będę się martwił kartami, bo tak to do banku się nie wybieram
No cóż, wielka szkoda. Przy odrobinie dobrej woli można znaleźć takie oferty, gdzie i nie ma gwiazdki albo ona tak bardzo nie przeszkadza. Trzeba popróbować. Zapraszam do spróbowania mimo wszystko. Pozdrawiam.
no troche miałem czasu i wziąłem sie do testowania usenetu po ipv6
zacząłem od tunelowania po gogo6
plusy
-łatwość konfiguracji
-dostepność softu i serwerów
-5 minut i działa tunelowanie
minusy
-tworzy nam dodatkowe połączenie w panelu(co przy nadmiarze połaczen stwarza konflikty)
-niestety szybkość(popularność czasami nie jest zbyt dobra) tunelowania która jest wąskim gardłem dla usenetu
potrafi zablokowac połaczenie z portem 119 gdy jest za duże obciążenie serwera i trzeba szukać innego serwera
Ale jakoś tak od północy do 10 rano wszystko dość ładnie pracuje
Teraz przyszedł czas na hurricane
plusy
-zdecydowanie szybszy tunel(transfer oscyluje mi tak w granicach 3,5 mb-czyli całkiem całkiem jak za free)
-połaczenie przez windowsa po porcie
minusy
-trudność w załozeniu tunelui jego odpaleniu dla kogoś kto nie widział konsoli
Aha byłbym zapomniał na tych darmowych serwerach praktycznie nie ma danych z polskich grup.
To jest właśnie jedna z dróg do darmowego Usenetu i grup dyskusyjnych. Problemem są na pewno:
-stopień skomplikowania,
-szybkość,
-kompletność grup dyskusyjnych,
-retencja danych.
Usenet a szczególnie Usenet IPv6 jest na razie praktycznie pomijany, bo też nie tworzy realnej konkurencji do komercyjnego usenetu IPv4. Często kiedy stawiamy sobie pytanie: Jaki usenet? Odpowiedź brzmi: szybki, z dużą retencją, kompletny. I wychodzi na to, że pełną wygodę zapewnia nam jak na razie usenet płatny.
Czasy retencji usenetu IPv6 kształtują się na poziomie: XS News 107 dni, Eweka 107 dni, Newszilla 18 dni. Usenet komercyjny to czasy retencji zbliżające się już do 1000 dni i duża kompletność materiałów. Oprócz tego mamy małą ilość równoczesnych połączeń, bo z reguły koło 3-4.
Dzięki, że podzieliłeś się swoimi doświadczeniami. Zachęcam do przedstawiania swoich doświadczeń i eksperymentowania. Pozdrawiam będę musiał napisać chyba jakiś tutorial ale czasu ostatnio brak.
Ja polecam http://www.usenet.net.
Ceny mają dość tanie, a szybkość bardzo dobra.
Zgadzam się. Usenet.net to bardzo dobry provider. W końcu to tak naprawdę firma z grupy Giganews mamy troszkę mniejsza retencję niż w Giganews i nie ma wartości dodanej w postaci bonusów takich jak VyprVPN czy Mimo ale to bardzo dobra i stabilna firma z dobra ofertą. na pewno warta polecenia.