Home > Aktualności > Jak wykorzystać sieć P2P do składowania danych? Symform twierdzi, że to da się zrobić

Jak wykorzystać sieć P2P do składowania danych? Symform twierdzi, że to da się zrobić

kwietnia 26th, 2012

Wystarczy porównać ceny jakie płacimy za przestrzeń dyskową w chmurze i przestrzeń dyskową na lokalnych dyskach aby zobaczyć co jest bardziej opłacalne. Nie dość, że lokalne dyski są tańsze to i pojemności, które mamy do dyspozycji są znacznie większe.

Niewątpliwie żyjemy w czasach, gdzie dane przechowujemy coraz częściej w chmurze. Czy chodzi o pocztę czy dane zlokalizowane na wirtualnych dyskach. Ponadto danych jest coraz więcej i chcemy mieć do nich dostęp 24h/dobę. A najlepiej jeszcze wpleść w to dodatkowe funkcjonalności jak synchronizację czy możliwość edycji plików online.

Ale czy obecny scentralizowany system ma ograniczenia? Nie mogę powiedzieć, że nie. Dane lokalizowane są w specjalnych centrach danych rozsianych po całym świecie tak, aby zapewnić dostęp klientom do ich danych o każdej porze dnia i nocy. Takie centra danych często przypominają fortece i posiadają zwielokrotnione podstawowe systemy zapewniające ich ciągłą pracę.

Jeśli odnieść to do Usenetu reprezentującego właśnie taki typ infrastruktury to łatwo domyśleć się, że następnym krokiem powinno być składowanie danych na wielu lokalnych dyskach rozsianych po całym świecie. To idea wielkiej sieci P2P mającej zapewnić tanie usługi przechowywania danych w specjalnym typie chmury.

No dobrze ale pomysł ma wiele wad. Trzeba odpowiednio dzielić dane na mniejsze części, trzeba je szyfrować z odpowiednia mocą i trzeba zadbać o ich odpowiednia dostępność. Poza tym dzielenie i łączenie plików, ich szyfrowanie i deszyfracja to dodatkowa moc procesora tracona na takie operacje. I nie tylko – trzeba przecież te dane poskładać na dysku.

Taki pomysł realizuje firma Symform. Pobieramy na swój dysk odpowiednia aplikację i możemy otrzymać nawet 200GB danych w chmurze za darmo. Warunkiem jest to, że udostępniamy swój dysk innym. Za każdy 1GB udostępniony innym użytkownikom otrzymujemy 1GB w chmurze. Poza tym należy uiszczać opłatę subskrypcyjna, która zaczyna się od 3,50$.

Dane, które uploadujemy do chmury Symforma są segmentowane i szyfrowane oraz rozsyłane do co najmniej 96 dysków. Jak wydajne jest to rozwiązanie? Czy to ma szanse się sprawdzić? Dodatkowo powstają problemy prawne dla użytkownika końcowego jeśli ktoś będzie chciał w ten sposób przechowywać nielegalne treści. Rozwiązanie tej koncepcji jest nowatorskie. Ale póki sieć Symforma nie stanie się siecią globalną moim zdaniem nie będzie można mówić o wysokiej efektywności tego rozwiązania.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Aktualności , , ,

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

Wyniki sprzedaży Apple wskazują na początek ery post-PC

Jeżeli ktoś nie wierzy w postęp technologii i nie przeczytał wpisu z marca zatytułowanego: Mamy początek ery post-PC. Usenet będzie...

Close