Czy VPN w Polsce służy do czegoś innego niż tylko korzystanie z Netflixa?
Branża Internet Security mocno się rozwija w kierunku zapewnienia anonimowości użytkownikom Internetu. Co tak zintensyfikowało ten rozwój? Ataki na serwisy typu MegaUpload czy The Pirate Bay. Ograniczanie dostępu do dziesiątek serwisów, przejmowanie domen, a wreszcie polowanie na zwykłych użytkowników bawiących się siecią BitTorrent. To tylko wierzchołek góry lodowej.
Sposoby na anonimowość w sieci i ukrywanie swojej aktywności schodzą pod strzechy. Teraz, jeśli nie jest to koniecznością to staje się modnym dodatkiem pozwalającym na zamaskowanie obecności w sieci. Firmy pozwalające na upload i download plików są katalizatorem tych zmian i same oferują takie produkty. Nie są tutaj wyjątkiem także operatorzy Usenetu. Mniej lub bardziej oficjalnie promują takie rozwiązania.
Ma to znaczenie szczególnie dla krajów ogarniętych syndromem walki z piractwem czyli głównie USA, Wielkiej Brytanii czy Holandii. W Polsce natomiast podobno VPNa z wyjściem w USA używa się aby uzyskać dostęp do serwisów, które ograniczają dostęp do danego kraju. To prawda, można tak robić z punktu widzenia samego rozwiązania. Jeśli chcemy uzyskać dostęp np. do treści video na Hulu to bez VPNa spotka nas niemiła wiadomość:
We’re sorry, currently our video library can only be streamed within the United States…..
Podobnie jest z innymi serwisami takimi jak Netflix, Amazon (dodatkowo obowiązują czasem ograniczenia co do płatności kartą, bo piszę też o usługach płatnych). Warto przypomnieć także, że usługi takie jak Google Music, Google Movies, Spotify i wiele innych dostępnych jest jedynie w USA. Natomiast jeśli użyjemy VPNa to zabawy może być sporo.
No dobra ale zapominamy o tym, po co tak naprawdę jest VPN. VPN to tunel, przez który płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy klientami końcowymi za pośrednictwem publicznej sieci takiej jak Internet. Połączenie jest szyfrowane i stąd jego główna funkcja polegająca na zabezpieczaniu połączeń. Rozwiązanie sprawdza się świetnie kiedy pracujemy w niezaufanej sieci, łączymy się za pomocą niezaufanej sieci WIFI czy pracujemy zdalnie łącząc się z siedzibą firmy.
Sieci VPN nie zostały stworzone z myślą o omijaniu zabezpieczeń regionalizacji. Ciekaw jestem co o tym myślicie? Jeżeli chcecie się czegoś dowiedzieć o VPN zapraszam do odpowiedniego działu na naszym forum i wyrażania swoich opinii w komentarzach.
Najnowsze komentarze