Home > Google > Centra danych Google są mistrzami efektywności energetycznej

Centra danych Google są mistrzami efektywności energetycznej

data-centerGoogle posiada wiele centrów danych na całym świecie. Jest to oczywiście związane z usługami, które świadczy dla użytkowników. Zapotrzebowanie na moc elektryczną takich centrów danych jest naprawdę spore. W związku z tym Google zależy na maksymalnym zmniejszeniu kosztów związanych z działaniem swoich data center.

W celu określenia efektywności Google stosuje współczynnik PUE (Power usage effectiveness) pokazujący stosunek całkowitej użytej energii użytej w data center do energii dostarczonej do sprzętu IT.

Typowe wartości PUE dla większości centrów danych mieszczą się w przedziale 1,83-1,92 . W przybliżeniu możemy powiedzieć, że ta wartość wynosi 2 co oznacza, że z każdych 2W mocy zasilania tylko jeden 1W idzie na zasilanie serwerów, pamięci masowych czy sprzętu sieciowego. Reszta idzie na chłodzenie, oświetlenie i straty energii elektrycznej.

Zadziwiające jest że przy tak wysokim wskaźniku PUE na świecie centra danych Google średnio osiągały w 2010 roku PUE=1,16 a w 2011 1,14. Najlepszy wynik jakim może się pochwalić Google to 1,06.

Zwiększanie efektywności energetycznej centrów danych prowadzi także do zmniejszenia kosztów usług dla końcowego klienta. Oczywiście nie jest to jedyny element kosztów ale bardzo ważny co pokazuje Google osiągając wielka przewagę nad konkurencją. Czy mówimy o hostingu, chmurze czy o Usenecie zawsze w tle są odpowiednio wyposażone centra danych.

W związku z tym warto zapoznać się z kilkoma ciekawostkami i zasadami, które stosuje Google. Pomiary PUE, odpowiednie zarządzanie przepływami mas powietrza, stosowanie możliwie wysokich temperatur, używanie tzw. Free coolingu zamiast stosowania chillerów, które coraz częściej widzi się przy budynkach lub na dachach nowych budynków. Także optymalizacja strat na energii elektrycznej i minimalizacja stopni konwersji zasilania.

Google posiada w Europie dwa centra danych gdzie nie używa chillerów (chiller to agregat wody lodowej umieszczony na zewnątrz budynku i połączony z urządzeniami wewnętrznymi pełniacymi funkcję chłodzenia). W Belgii stosowane jest chłodzenie wyparne, a w Finlandii wykorzystywana jest woda morska.

Przy skali działania Google każdy element może przynieść wymierne zmniejszenie kosztów. Odpowiednie prace projektowe i wdrożeniowe pozwalałyby również w przypadku centrów danych zlokalizowanych w Polsce osiągać podobne wartości współczynnika efektywności.

Źródło: Data center best practices

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Google , , , ,

  1. Brak komentarzy
  1. Brak jeszcze trackbacków

Google Drive już w przyszłym tygodniu?

Już pisałem o Google Drive. To tak bardzo oczekiwana usługa i tyle już było terminów odpalenia słynnego już GDrive, że...

Close