Czytniki
Czytnik grup dyskusyjnych to program zainstalowany na komputerze, który pozwala na połączenie się z serwerem grup dyskusyjnych. Tutaj nie ma współdzielenia zasobów tylko bezpośrednie połączenie między klientem a serwerem z maksymalną możliwą prędkością. Oznacza to możliwość bardzo szybkiego ściągania wybranych treści.
Czytniki służyły kiedyś wyłącznie do publikowania i czytania tekstowych grup dyskusyjnych i do tego zostały stworzone. Z czasem to się zmieniło i zauważono możliwość wgrywania i ściągania plików binarnych. Powstało również wiele grup tematycznych dotyczących binariów. W tej chwili nowoczesne czytniki są w stanie czytać wiadomości tekstowe jak i obsługiwać dane binarne.
Najczęściej wspominane darmowe czytniki grup dyskusyjnych to:
Alt.Binz, Grabit i SABnzbd+ . Czytniki są niemal automatyczne. Pierwszy z nich jest bardzo prosty w użyciu i jest bardzo dobrym wyborem dla zaczynających przygodę z siecią Usenet. GrabIt ma zautomatyzowany proces ściągania plików i umożliwia przeglądanie grup dyskusyjnych. SABnzbd+ jest oparty na interfejsie webowym i ciekawy jest dlatego, że działa na najpopularniejszych trzech rodzinach systemów operacyjnych: MAC OS X, Microsoft Windows i Linux.
Czytniki wydaja się skomplikowane ale można je szybko opanować tym bardziej, że martwimy się tylko o połączenie z serwerem i nie myślimy o niczym innym.
Naprawianie uszkodzonych plików
Kiedyś naprawianie uszkodzonych plików musiało odbywać się ręcznie za pomocą programu QuickPar. Teraz większość nowoczesnych czytników grup dyskusyjnych w procesie zwanym auto-par ściąga wymagane pliki PAR/PAR2 i dzięki nim naprawia uszkodzone pliki z małą tylko ingerencją użytkownika. Jeśli nasz czytnik nie poradzi sobie z naprawą uszkodzonych plików to zawsze w odwodzie pozostaje nam niezawodny i darmowy program QuickPar. Czytniki automatycznie są w stanie przeczytać zawartość plików RAR w procesie zwanym auto-rar. Kiedyś trzeba było robić to ręcznie WINRAR-em lub innym programem.
Usenet.info.pl poleca następujące darmowe czytniki:
1. Alt.Binz
2. GrabIt
3. SABnzbd+
Proponowane powyżej czytniki są darmowe. Oczywiście istnieje szeroka gama czytników, za które musimy zapłacić. Oferują one wiele różnych możliwości.
Często jest tak, że wykupując dostęp do serwera klasy premium otrzymujemy możliwość korzystania z płatnego czytnika za darmo lub ze sporą zniżką. Czasem jest to nawet możliwość przeglądania zawartości Usenetu w przeglądarce. Tak jest m. in. w ofertach:
- Newshosting – za darmo dostajemy czytnik Newshosting z funkcją preview. Polecam to rozwiązanie.
- Easynews – kupując konto otrzymujemy możliwość przeglądania i obsługi usenetu w przeglądarce.
- Newsdemon – za darmo do wszystkich kont otrzymujemy czytnik NewsRover (normalnie kosztuje 29,95 $) oraz możemy skorzystać ze zniżki na czytnik NewsBin Pro – zniżka 10 $.
- UseNeXT – autorski czytnik UseNeXT przygotowany przez Tangysoft za darmo oraz zniżka 5 $ na czytnik NewsBin Pro.
- Giganews – zniżka na czytnik NewsBin Pro – zniżka 10 $.
Zapraszam do zapoznania się z wieloma wpisami dotyczącymi czytników, które zostały opublikowane już na blogu. Znajdziecie tam wiele ciekawych informacji. Warto zapoznać się szczególnie z wpisem podsumowującym podstawowe dane o kilku czytnikach: czytniki grup dyskusyjnych. Pomocą mogą też służyć artykuły o czytnikach dedykowanych na system Mac OS X.
Warto również skorzystać z informacji o nowym czytniku o nazwie Mimo, który aktualnie jest w fazie testów i jest oferowany za darmo użytkownikom serwerów Giganews, którzy mają konta Diamond.
Ciekawą alternatywą może być również NewsLeecher.
Warto wspomnieć jeszcze o jednej sprawie. W chwili obecnej coraz więcej używamy tzw. odtwarzaczy multimedialnych np. PopcornHour A110, A200, eGrat lub dysków NAS np. Synology, Qnap czy Netgear Stora.
Plusem takiego rozwiązania jest to, że odtwarzacz multimedialny możemy bezpośrednio podłączyć do TV i za pomocą pilota cieszyć się bezpośredni naszą kolekcją zdjęć, filmów czy muzyki.
Nie wszyscy wiedzą, że prócz standardowo wbudowanych klientów torrent są wbudowane lub można samemu zainstalować klienta grup Usenet i zarządzać nim z poziomu PC, palmtopa lub nawet TV. A jak do kompletu doda się jeszcze Newzbin czy moviejukebox (Oversight lub Yamj)to wtedy wszystko „robi się samo” .
Do najpopularniejszych należą: wspomniany SabNZBd+ oraz NzbGet (którego polecam).
Linki:
NzbGet na PCH-A110 – networkedmediatank.com/showthread.php?tid=7035
Newzbin – newzbin.com/
Oversight – code.google.com/p/oversight/wiki/ScreenShots
Yamj – code.google.com/p/moviejukebox/wiki/MovieJukebox
Bardzo cenny komentarz Bolongo. Celnie ukazane możliwości wykorzystania najnowszych rozwiązań sprzętowych oraz korzystania z programów, stron indeksujących oraz budowy biblioteki multimedialnej. I to wszystko między innymi dzięki wykorzystaniu sieci Usenet. Zapraszam do dyskusji i dzielenia się własnymi doświadczeniami. Dziękuję Ci za bardzo wiele wnoszące wpisy.
przetestowałem NzbGet na windzie-palce lizać.
po ustawieniu wszystkiego pełna automatyzacja wrzucamy pliki nzb na dysk do katalogu programu i możemy iść na piwko.
nie dość że wszystko samo się ściągnie to jeszcze rozpakuje.
i jeszcze to działa jako usługa systemowa
godne polecenia tylko żeby było polskie forum uniksowe i opisane te wszystkie zagadnienia to może i więcej ludzi by zainteresowało się usenetem.
A dzisiaj na a.p.c.o.linux.pld trafiłem na taki wpis hej…
czyżby grupa umarła?
gadacz
szkoda tego usenetu i grup dyskusyjnych prawie pustych
może z czasem się to zmieni
Zniżki od Astraweb
Specials Astraweb Members Only:
Newsbin Pro 6.0 prekonfigurowany dla serwerow Astraweb ($20): http://www.news.astraweb.com/specials/nb600AW.exe
Save $10 on BinTube: Use discount code AST-45K2D45KVT during checkout:
http://www.bintube.com/player/order.aspx?cc=AST-45K2D45KVT
@stalkerama
Wielkie dzieki! Mialem konto blokowe 180GB w Astraweb i wlasnie zainstlowalem te wersje Newsbina 6.0. Program wymiata! Bez porownania do tego co poprzednio testowalem: alt.binz (darmowy) czy GrabIt. Szkoda tylko ze zakup pelnej wersji za prawie $50 jest tylko na 1 rok… Gdyby bylo dozywotnio jak w alt.binz juz dawno bym kupil.
Skąd wziąłeś te ceny ? na oficjalnej stronie sa inne http://www.newsbin.com/buy.php i klucz dożywotni. NIe używałem nigdy Newsbin Internet Search ale wydaje mi sie ze mozna sie bez ego spokojnie obyc.
Newsbin długo był moim czytnikiem nr 1. Ciągle go używam do przeglądania nagłówków. Niestety w wersji której używam nie ma automatycznego dociągania parów ani rozpakowywania do czego zdążył przyzwyczaić mnie alt.binz
Witam ponownie, sorry ale kompletnie cos zle zrozumialem w zwiazku z tym drugim linkiem o BinTube. Tera widze ze NewsBin za $20 jest z „…free upgrades for life!” Sorry za spamowanie
@Rafal
kiedy w koncu to forum?:P
@nowy
Zmusiliście mnie do analizy mojej pierwotnej koncepcji. Chciałem przejść na inną domenę wcześniej. Ale skoro już tutaj jesteśmy to chyba zadziałam inaczej. Proszę o trochę cierpliwości. Testuję rozwiązania. Wiem, wiem…Ale czekam na sugestie. Jakby co piszcie na razie na usenet@usenet.info.pl jak macie jakieś pomysły.
Hehe widze, ze nie jestem jedyny ktory o to forum walczy . Fajnie moze nam sie jakas mala spolecznosc tutaj zrobi
@LordKowal
Takowa właśnie się tworzy. Jak na razie w moich testach coś tam pozytywnego wychodzi, jeszcze ze dwie rzeczy sprawdzę i jak dobrze pójdzie będę wdrażał zintegrowane z tym blogiem.
Jak dla mnie najlepsze dwa czytniki to Newsbin i NewsLeecher. Są bezkonkurencyjne jeszcze z czasów jak trzeba było coś zassać z kilku polskich serwerów aby skompletować cały materiał.