Home > Artykuły > Mamy początek ery post-PC. Usenet będzie się rozwijał w nowej rzeczywistości

Mamy początek ery post-PC. Usenet będzie się rozwijał w nowej rzeczywistości

game-overAż do dnia dzisiejszego byłem normalnym użytkownikiem komputerów PC oraz urządzeń mobilnych takich jak smartfon czy iPad. Zauważałem zmiany zachodzące w otoczeniu i zwiększającą się ilość sprzętu mobilnego oraz aplikacji na ten sprzęt. Przychodziło to jednak z automatu jako naturalne zachowanie użytkownika na zmiany w otoczeniu.

Na wielu portalach widziałem zaciekłe dyskusje o erze post-PC i jej następstwach. Widziałem jak iPad zastępuje mi nawet notebooka czy netbooka w przypadku wielu czynności ale nie jest w stanie zastąpić komputera PC. Widziałem jak nawet netbook nie daje za wygraną i jeszcze w czasie podróży chętniej ląduje w bagażu podręcznym niż gadżeciarski iPad.

Czułem podświadomie, że kiedyś nastąpi to co przepowiada Apple. Nie bez powodu swoje tablety czy smartfony Apple nazwało urządzeniami ery post-PC – ery zwiastującej odejście użytkowników od tradycyjnych komputerów wyposażonych w osobny monitor, mysz i klawiaturę w kierunku mobilnych urządzeń.

I wszystko stało się jasne kiedy zobaczyłem świetny wykres pokazany przez Horace’a Dediu na jego blogu we wpisie The rise and fall of personal computing.

post-pc-era

Stało się jasne jak długo trwa już era komputerów PC i dokładnie widać, że krzywą obrazującą ilość dostarczonych jednostek PC w roku czeka prawdopodobnie odwrócenie trendu wzrostowego.

Z drugiej strony widać jak agresywnie zdobywają pole systemy mobilne. Zadziwiające jest jak te systemy szybko zyskują wolumen sprzedaży, który urządzenia ery PC czy Macintosh zyskiwały przez dziesiątki lat.

Zastanawiająca jest również wyraźna tendencja wzrostowa na urządzeniach Macintosh. Dzięki umiejętnej polityce i zamkniętej platformie Apple wydaje się być czołowym graczem co potwierdzają wyceny ich akcji. Apple zyskuje dzięki rozszerzeniu strategii na notebooki i komputery stacjonarne, wiążąc razem OS X i iOS za pośrednictwem swoich usług w chmurze. Podobną drogą może pójść Microsoft z Windows Phone i Windowsem 8 na tablety. Jeśli uda się takie zagranie to jest szansa na przedłużenie wzrostów w sprzęcie PC.

No dobra, zapytacie się ale jaki to ma związek z Usenetem i grupami dyskusyjnymi. A no taki, że powstają aplikacje na urządzenia mobilne umożliwiające pobieranie plików multimedialnych. Urządzenia i ich możliwości ulęgają zwiększeniu i coraz częściej niektórzy z nas będą zapewne próbowali pobawić się obsługą grup dyskusyjnych na platformach typu iOS czy Android. Dzięki temu Usenet ma szansę dalej się rozwijać i nie zostanie sprowadzony do reliktu wspomnianej ery post-PC. Ciekaw jestem jakie jest wasze zdanie na temat mobilności w przypadku Usenetu ale także jak zapatrujecie się na tendencje, które zostały przedstawione na wykresie.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Twitter

Artykuły , , , , ,

  1. bbumbler
    marca 15th, 2012 at 14:46 | #1

    Zna ktoś jakieś programy tego typu ma Ipada ?

  2. Rafal Olszak
    marca 15th, 2012 at 15:10 | #2

    @bbumbler
    Proszę bardzo :)
    EZ Global Search – działa z Easynews, można popróbować z kontem trial na Easynews. Ma naprawdę sporo funkcji. Na iPhone/iPad/iPod.

    SABmobile-do zdalnej kontroli SABnzbd+ zainstalowanego na kompie. Wersje na iPhone/iPad/iPod, a także na Androida i Symbiana.

    NBRemote-remote klient do Newsbin Pro na iPhone/iPad/iPod.
    W App Store grzecznie czekają :) Może to nie do końca to, czego bym oczekiwał ale to dopiero początek. EZ Global Search w tym towarzystwie wygląda na naprawdę świetną aplikację.

  3. Junoxe
    marca 22nd, 2012 at 13:48 | #3

    Ja uzywam usenetu wlasciwie dla binariow. Czyli dla mnie wazny jest SABnzbd.
    Z tego punktu widzenia urzadzenia mobilne staja sie jedynie pilotami.
    I to pilotami, ktore zarzadzaja uslugami (jesli chodzi o sam usenet), a nie sprzetem (to tez, ale mowie to stricte o usenscie).
    Zarzadzanie HTPC przez iPada czy iPhona to jest nowa jakosc.
    Troszke jestem przerazony polaczeniem HTPC, iPad/iPhone w kwestii zarzadzania swoim centrum multimedialuym. Jeden z dodatkow do XBMC nie bez kozery nazywa sie couch potatoe.
    Niewatpiwie generuje to ruch w biznesie sprzedazy dyskow i NAS.

  4. Rafal Olszak
    marca 22nd, 2012 at 20:54 | #4

    @Junoxe
    To ogromnie szeroki temat. HTPC, XBMC, automatyzacja pobierania, zarządzanie, urządzenia mobilne i ich wykorzystanie do sterowania procesami pobierania, backup, a także wykorzystanie urządzeń mobilnych i aplikacji na nich do konsumpcji treści w Usenecie. Urządzenia typu iPad czy iPhone robią nam się pełnoprawnymi urządzeniami, na których odpalać możemy czytniki. To temat rzeka i myślę, że trzeba go będzie rozwinąć. A co do NAS-ów to tanieją wraz z malejącymi cenami dysków. Aż sam się dziwię jak szybko zeszły z serwerowni pod strzechy.

  1. Brak jeszcze trackbacków

Konto 1100GB za 40 dolarów w promocji Terabyte Tuesday

Jak ktoś ma ochotę na konto w NewsgroupDirect to dzisiaj ruszą kolejna promocja zwana Terabyte Tuesday. Tym razem w promocji...

Close